Prosto z Wysp Brytyjskich
Stary, tradycyjny styl angielski charakteryzuje się elegancją z lekką nutką romantyzmu. Aranżacje wnętrz w stylu angielskim są przytulne, ale jasne i powodują, że pokoje są bardziej przez to przestronne. Urządzając dom w stylu angielskim nie można zapominać o umieszczeniu w salonie kominka. Jaki kominek będzie przy tym najlepszy?
Kominki angielskie - zamknięte czy otwarte?

Podstawowy podział wyróżnia dwa rodzaje kominków - otwarte i zamknięte, czyli kominki, które posiadają na swoim wyposażeniu wkład kominkowy lub kasetę, albo nie posiadają takiego elementu. Kominki z wkładem są nazywane kominkami zamkniętymi. Mają one wiele zalet, choć nie są pozbawione wad. Kominki zamknięte w stylu angielskim są proste, solidne i wytrzymałe. Do ich zalet zalicza się:

 • Większą wygodę użytkowania,
 • Dłuższe utrzymywanie się ciepła w pomieszczeniu, z uwagi na dłuższe podtrzymywanie ognia,
 • Lepsze pozyskiwanie ciepła - ich sprawność wynosi nawet do 80%,
 • Łatwą eksploatację i czyszczenie,
 • Mnogość stylów i możliwości aranżacyjnych kominków.

 

Zamknięte kominki mogą posiadać paleniska w różnych kształtach, mogą być zaopatrzone w płaską szybę, w szybę narożną, w szybę zaokrągloną, czy w kształcie litery C. Jak widać, wybór jest ogromny i można dostosować kominek do naszej angielskiej aranżacji salonu. Otwarte kominki angielskie nie posiadają wkładu kominkowego czy kasety, a więc palenisko jest ogólnie dostępne. Wśród zalet kominków otwartych wymienia się:

 • Możliwość użytkowania kominka jako grilla,
 • Dowolność w kształtowaniu form paleniska,
 • Możliwość bezpośredniego obcowania z palącym się drewnem bez okopconej szyby.

 

Palenisko w kominkach otwartych nie jest zabezpieczone szybą, czy wkładem kominowym, co jednak nie oznacza, że wykazuje niższy poziom bezpieczeństwa. Największe znaczenie będzie to miało przy małych dzieciach, które niepostrzeżenie mogą podejść do palącego ognia i się oparzyć. Dlatego warto stosować parawany kominkowe, które świetnie blokują dostęp do ognia a jednocześnie swoim odstępem od niego nagrzewają się umiarkowanie. Dzieci mogą zrobić sobie gorszą krzywdę, zbyt blisko podchodząc do zdradliwej szyby kominka zamkniętego, która niepozornie wyglądająca potrafi przypalić dłoń dziecka przy choćby lekkim dotknięciu, często wynikającym ze zwykłej dziecięcej ciekawości. Kominki otwarte mają gorsze parametry odzysku ciepła. Tu odwrotnie niż w paleniskach zamkniętych, 80% ciepła uchodzi kominem a jedynie 20% jest oddawane do pomieszczenia. Dzięki temu jednak można je stosować i delektować się ogniem praktycznie przez cały rok. Dodatkowo nie wymagają żadnego czyszczenia (brak okopconej szyby) i są łatwiejsze w eksploatacji. Nie trzeba bowiem otwierać drzwiczek, aby dokładać drewna.


Styl wykonania kominka

ominki angielskie mogą być wykonane w różnym stylu i mogą różnić się pomiędzy sobą kształtem paleniska. Typowe, tradycyjne kominki angielskie w stylu rustykalnym charakteryzują się trwałością materiałów, z których są wykonane, dużymi rozmiarami i belką kominkową umieszczoną nad paleniskiem. Najczęściej takie kominki są:

 • solidne,
 • wytrzymałe,
 • łatwe w eksploatacji,
 • stosunkowo tanie.

 

Zapewniają ciepło przez długi czas, dzięki nagrzewaniu się w procesie spalania drewna czy innego materiału opałowego w kominku, materiałów, z których są zrobione - wapienia, marmuru czy trawertynu.

Najczęściej spotykane są kominki angielskie w klasycznym stylu, charakteryzujące się tradycyjnymi kształtami. Takie kominki będą świetnie prezentowały się we wnętrzach tradycyjnych, ale urządzonych bez zbędnego przepychu. W pomieszczeniach, w których jest wiele bibelotów lepiej sprawdzą się kominki rustykalne. Kominki klasyczne świetnie będą komponowały się z wnętrzami w starym, odnowionym stylu. Dodadzą dekadenckiego klimatu każdemu wnętrzu.

Kominki nowoczesne rzadko kiedy występują w domach urządzonych w angielskim stylu. Charakteryzują się prostymi liniami, ale to wszystko, co można powiedzieć o ich grupie, bowiem każdy kominek zaliczany do niej, może wyglądać zupełnie inaczej. Najczęściej kominki nowoczesne są wykonane z lekkich i tanich materiałów, tworzących konstrukcje dostosowane do nowoczesnych pomieszczeń.

Jeśli chcemy w swoim domu wykreować przytulną atmosferę, spójną dla wnętrz w stylu angielskim, w tym celu powinniśmy wykorzystać kominek portalowy. Jego zaletą jest to, że świetnie współgra z elementami kamiennymi, rustykalnymi, ale i nowoczesnymi. Jest świetnym źródłem "domowego ciepła".

Kopiowanie materiałów zabronione. 2014 © ekskuzywneKOMINKI.pl